مباحث اعتقادی - پاسخ به سوالات ارسال شده
پاسخگوئی به سوالات دینی و شبهات اعتقادی

 

 

باسمه تعالی

 

* چگونه می توان جلوی دور شدن از معنویات را گرفت و از کم رنگ شدن وجدان و عادی شدن گناه پیشگیری کرد؟

  

* چرا خدا ما را مثل 14 معصوم، معصوم خلق نکرده تا ما نیز مثل آنها گناه نکنیم و عقاب نشویم؟ آیا اين از عدالت خدا به دور نيست؟!

 

* منظور از دو کلمه « جبت» و « طاغوت» در آیه 51 سوره نساء که می فرماید:« أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ أُوتُواْ نَصِيبًا مِّنَ الْكِتَابِ يُؤْمِنُونَ بِالْجِبْتِ وَالطَّاغُوتِ وَيَقُولُونَ لِلَّذِينَ كَفَرُواْ هَؤُلاء أَهْدَى مِنَ الَّذِينَ آمَنُواْ سَبِيلاً» چیست؟

     

* هدف چیست؟ آیا برخواسته از نوعی نیاز است؟ آیا خداوند از خلقت هدفی داشته و کارهای او همه هدفمند است؟ با توجه به قبول هدف برای خداوند و یا رد آن، چطور میتوان علت غایی را در برهان نظم به اثبات رساند؟؟؟؟؟

 

* یکی از مواردی که طبق آیات قرآن شیطان از آن استفاده کرد و باعث فریب آدم در بهشت شد، خاصیت جاودانه کردن میوه ممنوعه بود. مگر انسان در انجا خلود نداشت و برایش پایانی در نظر گرفته شده بود؟

 

* آیا وجود شیاطین و شرارتها در عالم با احسن الخالقین بودن خدا در تناقض نیست؟

 

* آیا احکام شریعت مانع رفاه زندگی است؟  

 

* آيا این قول كه مي گویند:« شهدا می توانند 63 نفر را شفاعت كنند»، صحت دارد و شفاعت آنها كسي را از آتش جهنم نجات می دهد؟ آيا اصلاً شهدا افراد جهنمي را هم شفاعت مي كنند؟

 

* قرآن در آیه ای می فرماید: هيچ اجباري در دين نيست و در آیه ای هم می فرماید هیچ فرقی میان پیامبران نیست، اما در آیه ای دیگر می فرماید: هر کس آئینی غير از اسلام داشته باشد، از او پذيرفته نمی شود. آیا این آیات باهم متناقض نیستند و نیز آیا فقط پذیرش یک دین، بر خلاف آزادی عقیده نیست؟

 

* اگر اهل بیت عصمت و طهارت بر حق هستند، پس چرا نام آنها در قرآن نیامده است تا جلوی انکار آنها گرفته شود؟

 

* علت تفاوت کنیز با زن آزاد و اصلاً آمدن احکام کنیزی در اسلام چیست؟ چرا در اسلام اجازه داده شده که در جنگ اسیران را به کنیزی بگیرند و حال آنکه پادشاهان ایرانی چون کورش و خشایار چنین کاری نمی کردند؟(!)

 

* دلیل اینکه به امام محمد باقر (ع) گشاينده علوم مي گويند، چيست؟

 

* انسان پس از مرگ تا چه زمانی در بهشت یا جهنم باقی می ماند؟

 

* تفاوت بين شرط و واجب چيست؟ مثلا مي گویند:« وضو برای نماز ظهر واجب است؛ ولي برای نماز مستحبي شرط است نه واجب». معنی این عبارت چیست؟

 

* وجود دشمن چگونه اثبات می گردد؟

 

*اگر قرائتهای مختلف از دین حق نیست، پس چرا در آیه « الّذینَ جاهَدوُا فینا لنهدیَنَّهُم سُبُـلنا» سبیل به صورت جمع آمده است؟

 

* ضرورت عصمت فاطمه زهرا سلام الله علیها چیست؟ همه می دانیم که خداوند منزه و بریء و پاک است از فعل و عمل لغو و بیهوده و عبث!!!

 

*اگر مجبور باشیم از غذای کسی بخوریم که خمس نمیدهد، باید پول خمس غذا را کنار گذاشت و باید به نماینده رهبر داد یا میشود آن را در صدقات انداخت؟

 

* چرا خداوند در قرآن کریم عبارت « إنّ الله علی کلّ شیءٍ قدیرٌ» را این همه به کار برده است؟ مگر نعوذ بالله ما به قدرت الهی شک داریم؟

 

 

  

    سعید حمیدی زاده | 
 
صفحه نخست
پست الکترونيک
آرشيو
درباره وبلاگ
در صورت تمايل به برقراري ارتباط آنلاین مي توانيد روی ایکن یاهوی زیر کلیک کنید. در صورتی که سؤال خصوصی دارید، می توانید سؤالتان را به صورت خصوصی در لینک دریافت سؤالات قرار دهید تا پاسخ از طریق ادرس ایمیل aghidati.blogfa@yahoo.co.in برای شما ارسال شود.

ياهو
جهت مطالعه
اشعار
مصاحبه
مقالات علمی
مقالات ادبی- عرفانی
مناظره

ديگر سايتها و وبلاگهاي پاسخگو
سایت مدیر
ندای فطرت(پرسش و پاسخ)
مشکاة نور(جواب به شبهات)
فلق(پرسش و پاسخ)
پاسخگو
دفتر نهاد رهبری در دانشگاه ها
دوره کامل مباحث عقیدتی
نوشته هاي پيشين
آذر ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۸۷
تیر ۱۳۸۷
خرداد ۱۳۸۷
اردیبهشت ۱۳۸۷
فروردین ۱۳۸۷
اسفند ۱۳۸۶
دی ۱۳۸۶
آذر ۱۳۸۶
اردیبهشت ۱۳۸۶
فروردین ۱۳۸۶
اسفند ۱۳۸۵
بهمن ۱۳۸۵